Élet az ISIS közelében
Nemrég terrortámadás történt Tunisz egyik leghíresebb látványossága a Bardo múzeum falai között, mely olyan kincseket őriz, mint a Kr. e. 81-ben elsüllyedt görög hajó. A rakománya nagyban hozzájárult ahhoz, hogy pontosabban megismerjük az ókor életet és történelmet. A közvélemény joggal kapta fel a fejét a terrorcselekmény kapcsán, hiszen tunéziaiak mellett európai turisták haltak meg értelmetlenül.
A napokban több külföldi lap adta hírül, hogy az iszlám Állam terrorbrigádjai észak-afrikai területeken is hirdetik a kalifátus uralmát. Ennek alapját az képezi, hogy a tunéziai hatóságok nemrég az ISIS-hoz köthető fegyverraktárt találtak Tataouine városában, melyről egyébként a híres Tatuin bolygó kapta a nevét. A sajtó tévesen összefüggésbe hozta a várost a Csillagok háborúja forgatási helyszíneivel, túl dramatizálva a helyzetet, pedig a valóságban a kettő egymástól több száz kilométerre van. Azt leszámítva, hogy állítólag a lakosságból viszonylag sokan csatlakoztak az Iszlám Államhoz, nem ennyire drámai a helyzet.
Tunézia megítélése ezzel a fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok körébe sorolódott, pedig a turizmus az egyik legfőbb bevételi forrása az országnak. Gyakorlatilag a nyugati part végig beépült nyugat-európai – , német, francia és többek között magyar – turisták befogadására alkalmas, jól őrzött all inclusive szállodákkal. Ezek a turisták persze sokkal több érdeklődést mutatnak a napi háromszori étkezés iránt, mint az ország bármely értéke felé, pedig a Csillagok Háborúja forgatási helyszínektől kezdve egészen a Szaharáig érdekes látnivalókat kínál az ország. De ez egy másik történet.
Nagyon sok idő kellett, míg az arab tavasz után visszanyerte az ország a külföldiek bizalmát. És most két ember, – akik mögött persze lehet tudni, hogy sokkal többen állnak, – és egy ostoba csütörtök délután miatt az ország egyik legfontosabb bevételi forrása újra bizonytalanná vált.
Az elmúlt egy évben többször is jártam az újságcikkek által is említett területeken, közel a líbiai határhoz, a sivatagban. Bulvárosan mondva “az ISIS szomszédjában”. Amellett, hogy embereket fényképeztem, beszélgettem velük, esküvőn voltam, fesztiváloztam , gyönyörű helyeket láttam és azt tapasztaltam, hogy az ott élők is ugyanazt akarják, mint minden normális ember. Boldogulni az életben. Legtöbbjük élből elítéli az Iszlám Államot, a fent említett ok, az értelmetlen pusztítás miatt. Tunéziát sosem a gazdag országok közé soroltuk, az átlagkereset kb. 40000 Ft. Ez nagyon kevés és azt gondolom, hogy az elvakult pusztítás csak ront ezen az átlagon. Közhelyes, hogy a bizalmat nehéz visszaépíteni, és könnyű elveszíteni, de ez jelen esetben sajnos igaz. Nehezen fog az ország kilábalni az őt sújtó válságból és félő, hogy ez az embereket még inkább a radikalizálódás útjára tereli.
Alább a képek, ítéld meg te, hogy mennyire veszélyes hely Tunézia!
No Comments